Konfiguracja routera

Konfiguracja ustawień sieci LAN

Ustalanie adresu routera i adresacji dla podsieci.

Tutaj w zasadzie nie trzeba nic zmieniać, każdy router ma fabrycznie przypisany adres IP, dzięki temu można się do niego zalogować, np. przez przeglądarkę stron internetowych. Adres ten można zmienić na dowolny inny lub pozostawić taki jaki jest. Adres IP routera należy zmienić w przypadku, gdy operator dostarcza łącze za tzw. NATem i jeśli adres IP przyznawany przez dostawcę będzie z tej samej podsieci co router, tzn. jeśli adres z ustawień sieci WAN będzie taki sam, jak adres routera, może dojść do konfliktu adresów IP, wówczas należy zmienić adres routera na inny, np. na adres z innej podsieci lub innej klasy adresowej. Domyślnie ustawienia sieci LAN powinny wyglądać podobnie, jak na poniższym zrzucie ekranu.

d2e82e2da0a690906e0c89fd4f05546c.png

IP Adres to adres routera w sieci LAN, w tym przypadku jest to 192.168.1.100 ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić go na dowolny inny, np. 192.168.1.1 albo 10.0.0.1.
IP Subnet Mask to maska podsieci.

 

Kofiguracja DHCP.

Ustawienia można zostawić domyślnie ale można też dostosować do własnych potrzeb. Konfiguracja serwera DHCP polega na ustaleniu zakresu adresów IP przyznawanych przez serwer DHCP, niektóre routery oferują możliwość przypisana danego adresu do danego komputera, a dokładniej do danej karty sieciowej i jej adresu MAC, wówczas komputer z zarezerowanym adresem IP będzie otrzymywał zawsze taki sam adres IP, jest to przydatne, jeśli w sieci dany komputer pełni rolę serwera i musi mieć zawsze taki sam adres. Jeśli router nie oferuje takiej możliwość, adresy komputerom, które muszą mieć zawsze taki sam adres, należy przypisać ręcznie adres spoza zakresu adresów przyznawanych automatycznie.

5f3d9e0ebf2d77d9bf131df0b1c0ffa8.png

gdzie:

DHCP server Disable/Enable to serwer DHCP Wyłączony/Włączony;
Start IP Address - adres początkowy, czyli adres, od którego zaczyna się zakres adresów przyznawanych przez serwer DHCP;
End IP Address - adres końcowy, czyli adres, na którym kończy się zakres adresów przyznawanych przez serwer DHCP;
Reszta pól jest opcjonalna i powinno się je wypełniać głównie, jeśli takie są wymagania konfiguracji sieci przez dostawcę internetu.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl